marca 11, 2017

Syndrom baby blues- czym jest i jak sobie z nim radzić.

Kochane Mamusie. Na pewno nie raz spotkalyście się z określeniem baby blues. Pierwsze moje skojarzenie gdy uslyszałam ten termin to "film", który kiedyś oglądałam do wieczornej herbaty. Jednakże z tym baby blues'em nie jest tak prosto, jak proste wydawało się życie bohaterów filmu. Także przejdę do konkretów kochane mamy.

Syndrom baby blues  jest dolegliwością, która dotyka od 50-80% świeżo upieczonych mam. W swoich objawach przypomina depresję poporodową. Jednakże nie możemy łączyć tych dwóch terminów. Depresja poporodowa jest długą, skomplikowaną chorobą wymagającą leczenia natomiast baby blues jest stanem emocjonalnym, który z czasem mija. Jednakże fakt, iż baby blues sam mija nie jest powodem do lekceważenia. Kochane od baby blues do depresji poporodowej jest całkiem krótka droga. Pojawia się zazwyczaj w 3-5 dniu po porodzie i trwa do 4-6 tygodni- wszystko zależy od tego jak szybko w naszym organizmie zapanuje równowaga hormonalna. Na to czy baby blus pojawi się ma wpływ dwa czynniki: wahania hormonalne oraz psyhika kobiety. Urodzenie dziecka kojarzymy z bardzo pozytywnymi uczuciami. Będziemy cieszyć się, że to koniec ciąży, że na świecie pojawi się nareszcie nasz maluszek. Rozpoczynamy nowy etap naszego życia, nie dopuszczając do myśli tych wszystkich ciężkich chwil, które mogą towarzyszyć rodzicielstwu. Często jednak rzeczywistość w dość brutalny sposób weryfikuje nasze wyobrażenia na temat macierzyństwa- nieprzespane noce, płacz dziecka z przyczyn nam nie znanych, ciągłe przystawianie do piersi i ból z tym związany mogą powodować ciężki zawód i rozczarowanie świeżo upieczonej mamy i to już jest pierwszy powód do popadania w baby blues. Gdy dodamy do tego zmęczenie, brak snu, ogromne wahania hormonalne nie jest już ciężko domyśleć się jak może skończyć się obecny stan rzeczy. Nie każda z nas cierpi na baby blues ale każda mama czasem po prostu ma dość, dopada ją zwątpienie i zrezygnowaie. Jesteśmy po prostu ludzmi. Każdy może mieć gorszy i lepszy dzień, wzloty i upadki.

Czym charakteryzuje się baby blues?

Mama, którą dopada syndrom baby blues jest rozdrażniona, przemęczona, rozkojarzona, niecierpliwa, płaczliwa i przejmuje się każdą źle wykonaną czynnością. Młoda mama cierpiąca na baby blues będzie też nerwowa, lękliwa i smutna. Innymi objawami baby blues jest niechęć do dbania o siebie, dom, a tym bardziej o dziecko. Czuje rozczarowanie, teskni za czymś czego do końca nie może określić. Dotkliwe staje się poczucie winy, że nie jest dobrą matką i że być może nie kocha dziecka tak, jak powinna. Kobiety dotknięte baby blues wstydzą się swoich uczuć i wątpliwości  dlatego trudno im dzielić się z bliskimi, którzy mogliby udzielić wsparcia. Czują się  samotne, nierozumiane, obwiniają siebie, że są wyrodnymi matkami, mają poczucie, że takie rzeczy nie dotyczą innych kobiet.

Jak sobie radzić z baby blues?

Najważniejsza jest bliskość i wsparcie. Kobieta cierpiąca na baby blues powinna czuć, że ma wsparcie w najbliższych, którzy zawsze chętnie jej pomogą i odciążą w razie potrzeby. Nie powinna unikać bliskości z partnerem. Wręcz przeciwnie powinna czuc się kochana i piękna. Każdego dnia powinna mieć godzinkę czasu tylko dla siebie, na relaks, spacer czy własne przemyślenia. Powinna wychodzić do ludzi i nie unikać z nimi kontaktu. Spotykać się z przyjaciółmi, zadbać o siebie. Zrobić coś tylko dla siebie. Od czasu do czasu może pozwolić sobie na słodki grzeszek w postaci kilku kostek czekolady lub ciastka.

A Wy mamy macie jakieś doświadczenia z baby blues?
Serdecznie dziękuję, że poświęciłyście mi swój cenny czas i uwagę by przeczytać mój wpis.
Pozdrawiam :)
Na to, czy się pojawi, wpływ mają prawdopodobnie dwa czynniki: wahania hormonalne oraz psychika kobiety.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/porod/baby-blues-smutek-poporodowy-to-normalny-objaw-po-porodzie_35101.html

2 komentarze:

  1. Niestety baby blues jest częstszy niż, nam się wydaje. Znam przypadki, kiedy powstał na tle traumatycznego porodu i ciągnął się przez kilka miesięcy. Jeśli mama nie ma wsparcia w najbliższych, to może skutkować niechęcią do dziecka i powolnym wpadaniem w stan depresyjny. Macierzyństwo to przecież nie tylko blaski, jak się czasem wydaje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się, macierzyństwo to nie tylko blaski i lepiej być na to przygotowanym :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Mamusiowy Świat , Blogger